Vücudun en kuvvetli tendonudur. Yırtıldığı yer genellikle topuk kemiğine yapıştığı yerin 2-6 cm yukarısındaki bölgedir.

Erkeklerde 12 kat fazla görülür.

Çoğunlukla spor aktivitesi esnasında ortaya çıkar. Şiddetli ayak burkulmaları, kortizonlu ilaç kullanımı ve bacak kaslarının dengesizliğinde de ortaya çıkabilir.

Yırtıldığı esnada ayak bileğini aşağı doğru bastırmada zorluk ve ayak arkasında şiddetli ağrı görülür. Bazen ses duyulabilir, hatta bu ses çevreden de duyulabilir. Aşil tendon yaralanması olan kişiler, kopmanın olduğu esnada birisinin ayağının arkasına vurduğunu zannettiğini belirtmektedirler.

Muayenede ayak arkasında normalde var olan gerginliğin yırtık olan tarafta olmadığı gözlenir. Boşluk testi; fotoğraflarda görüldüğü gibi yırtık bölgenin üzerine parmakla bastırmakla parmak içeri doğru bastırılabilir. Bu testte tendonun büyük bölümünün yırtık olduğu düşünülür.

Bacak sıkma testinde hasta yüzükoyun yatırılır ve baldır nazik bir şekilde sıkılır. Normalde bu sıkma hareketi ile ayakta aşağı basma şeklinde hareket gözlenir. Eğer görülmezse aşil tendonunda tam kat yırtık düşünülür.

Tanı için ultrason veya MR gereklidir. MR ile yırtığa ait detaylı bilgiler elde edilebilir.

Ameliyatsız tedavi; anestezi alamayacak durumda hastalığı olanlar, daha öncesinde de çok fazla yürüyemeyen yaşlı insanlar, kontrolsüz şeker hastalığı olanlar ve bazı kortizon kullanan hastalar için sınırlı sayıda tercih edilebilir.

Aşil tendon yırtıklarında önerilen genel olarak cerrahi tedavidir. Cerrahide yırtık olan tendon uçları özel tekniklerle biraraya getirilir. Ardından uzun baka alçı yapılır. Alçının süresi değişkendir. Ortalama 1 ay uzun bacak alçıda ve ardından 1-2 ay arasında kısa bacak alçıda iyileşme başlar. Bunu takiben fizik tedavi seanslarına başlanır. Germe kuvvetlendirme egzersizleri oldukça önemlidir. Fizik tedavinin ameliyat sonrasında tedavinin vazgeçilmez bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

Op.Dr.Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı