Çocuklarda Eklem Ağrıları

Çocuklarda eklem ağrısı; sık olarak karşılaşılan bir durumdur. Eklem ağrısı olan bir çocukta, olayın enfeksiyona bağlı bir eklem tutulumu olup olmadığının anlaşılması, tanıya yaklaşım açısından en önemli kriterdir.


Enfeksiyona bağlı olmayan kas-eklem ağrısı; çocukluk döneminde en sık rastlanan ortopedik şikayetlerdendir. Ancak; romatizma, enfeksiyon, malignite (kanser, lösemi vb) gibi nedenlerin mutlaka dışlanması gereklidir.

Az da olsa rastlanılan; mikrobik enfeksiyona bağlı eklem ağrısı; ortopedik acillerin başında gelmektedir. Tanısı konulduktan sonra çoğunlukla en kısa zamanda eklemin yıkanıp temizlenmesi ve iltihabın uzaklaştırılması gerekir. Aksi takdirde; iltihaptaki enzimler, kıkırdakları hızlı bir şekilde yıkar ve eklemde kireçlenme kaçınılmaz olur. Ayrıca; ömür boyu tedavi almayı gerektirebilecek kemik iltihabı gelişebilir.

Eklem Şikayetlerinde En Sık Karşılaşılan Ortopedik Problemler

1-Akut geçici sinovit (transient sinovit , reaktif artrit)

Kalça ve dizde en sık görülür. Çoğunlukla enfeksiyonu takiben oluşur. Buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


2- Osteokondritler

İlgili bölgede ağrı ile karakterize, sebebi bilinmeyen bir tablodur. Genellikle 3-12 yaş arasındaki erkek çocuklarda görülür.


a) Legg-Calve-Perthes Hastalığı (Kalça)

Çocuklarda kalça ağrısının sık rastlanan sebeplerindendir. Buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 


b) Osgood Schlatter Hastalığı

Diz önü çıkıntısı ile karakterize rahatsızlıktır. Buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

c) Scheuerman Hastalığı (Kifozu) (Doğuştan yapısal kamburluk) Sırt ağrısı vardır ve bu çocuklar ayakta dururken veya sırtüstü yatarken kendilerini düzeltmeye çalışsalar bile kamburluklarını düzeltemezler. Tanıda röntgen gereklidir. Bazı açı ölçümleri yapılır ve tedavi bu açının derecesine göre belirlenir. Buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


3- Diskoid Menisküs (Diz)

Dizde takılma, şişlik ile karakterize rahatsızlıktır. Buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


Çocuklarda Romatizmal Olmayan Eklem Ağrılarının Nedenleri

1-Büyüme Ağrıları

Ortopedi polikliniklerine getirilen çocuk hastalarda sık karşılaşılan durumlardan biridir. Buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


2-Esneklik (hipermobilite)

Normal hareket açıklığının ileri derecede artmış olduğu bir klinik tablodur. Buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


3-Primer Fibromiyalji Sendromu

Erişkinlerde tanımlanmış bu sendrom, genellikle genç kızlarda görülür. Yaygın ve iyi tanımlanmayan ağrı, yorgunluk, anksiyete, uyku bozuklukları, depresyon eğilimi ile karakterize bu sendromun tanısını koyarken belirlenmiş noktaların en az üçünde duyarlılık saptanması gereklidir

Op.Dr.Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı