Normalde erişkinlerin çoğu yürürken ayakları tam öne veya hafif dışarı doğru bakar. Az sayıda erişkin ise içe basarak yürür. Halbuki küçük çocuklar arasında içe basma çok yaygın olarak görülür. İçe basma; zamanla kendiliğinden düzelen bir durum olarak düşünülebilir.

Çocuklarda içe basma ile ilgili bilinmesi gereken gerçekler şunlardır.

  • İçe basma genellikle kendiliğinden düzelir.

  • İleri yaşlarda içe basma herhangi bir problem yaratmaz.

  • Özel ayakkabı ve botların, düzeltici alçı ve cihazların tedavide yeri yoktur.

Sebepler ve Tedavi

Çocuklarda içe basmanın çeşitli sebepleri vardır.
Femoral torsiyon uyluk kemiğinin fazlaca öne dönük olmasıdır. Bu çocuklar yürürken dizleri birbirine dönüktür ve yere çaprazlama otururlar. Genellikle 9-10 yaşına kadar kendiliğinden düzelir.
Dizlerdeki çarpıklıklar da çocukluk çağlarında sıktır ve kendiliğinden düzelirler. Medial tibial torsiyon kaval kemiğinin içe doğru dönük olmasıdır. Bu durum genellikle 5 yaşına kadar kendiliğinden düzelir.
Düztabanlık diğer bir içe basma nedenidir. Ayak kavsinin gelişimi de 8-10 yaşına kadar sürebilen doğal bir seyir izler.
Metatarsus adduktus ayağın ön kısmanın içe doğru dönmesidir, ayak fasulye şeklindedir. Çoğu herhangi bir girişim olmadan kendiliğinden düzelir, ancak sebat ederse alçı ile nadiren de cerrahi ile düzeltilebilir.
Bazen içe basma çok ileridir, çocuğun ayaklarının birbirine dolaşmasına ve düşmesine yol açabilir. Bu tür içe basmalar takibe alınmalı ve nedeni araştırıldıktan sonra doğal seyri içinde düzelmiyorsa cerrahi olarak tedavi edilmelidir. (Kaynak: Ortopedia)

 

Op. Dr. Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı