Diz Çevresi Kırıklar (Femur, Tibia, Patella)

Diz eklemi üç kemikten oluşur;

Uyluk kemiği (femur)

Kaval kemiği (tibia)

Diz kapağı (patella)

Bu kemiklerin birbirine bakan yüzlerinde oluşan kırıklar diz çevresi kırıklar olarak adlandırılmaktadır.

Eklem kırıkları olması nedeniyle çoğunluğunun tedavisi ameliyattır.Eklem yüzünde çok az ayrışması olan bazı kırıklar ameliyatsız da tedavi edilebilir. Ameliyatsız tedavide alçı – atel – splint – ortez – açı ayarlı dizlikler kullanılabilir.

Ameliyatta; eklem yüzü orjinaline benzer şekilde (anatomik) oluşturulmalıdır ki kireçlenme en az düzeyde olsun veya hiç olmasın.

Ameliyat genellikle açık yapılabildiği gibi bazı uygun kırıklarda kapalı ameliyat şansı da olabilir.

Menisküs yırtıkları ve bağ yaralanmaları ( ön çapraz bağ, arka çapraz bağ, iç ve dış yan bağlar) başta sporcular olmak üzere bir çok yaş grubunda sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

Patellar tendon ve kuadriseps tendonu; diz kapağının altında ve üstünde yer alan, oldukça kuvvetli kas uzantılarıdır. Yaralanmaları çok daha nadir görülür. Genellikle yüksek enerjili travmalar sonucu oluşur (trafik kazası, yüksekten düşme) Tanısı muayene ve Ultrason ve/veya MR ile konulur. Yaralanmanın derecesine göre tedavi uygulanır. Hafif dereceli yaralanmalarda ameliyatsız tedaviler ( alçı – atel – splint – ortez – açı ayarlı dizlikler ) kullanılabilir. İleri dereceli yaralanmalarda ameliyat mutlaka gereklidir.

Op.Dr.Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı