Doğuştan (bebeklerde) Tetik Parmak

Tetik parmak çocuklarda %0.05- 3 oranında görülebilir. Doğumda tanı konulamaz genel olarak çocuğun elini kullanmaya başladığı 1 yıldan sonra farkedilir. Çoğunlukla başparmak etkilenir diğer parmaklarda görülme olasılığı düşüktür. Doğuştan tetik parmak deformitesi olan 4 çocuktan birinde her iki el birlikte etkilenir.

Tetik parmak nedenleri tam olarak bilinmemektedir, tendonu kemiğe sabitleyen ve hareket sağlanması için makara gibi işleyen pulley yapılarının el parmak bileşkesinde yerleşmiş olanı bilinmeyen bir nedenle kalınlaşarak bu bölgede tendon hareketini engellemektedir.

 

Çocuklarda genel olarak 1. parmak el bileşkesinde mercimek tanesi şeklideki şişliğin ele gelmesi ilk farkedilen durumdur. Daha sonra parmak hareketlerinde kısıtlılık ortaya çıkar. Tanı parmak işlevi değerlendirerek konulur.

 

Tedavi

Tetik parmak tedavisinde atelleme, fizik tedavi, nodül içine ilaç enjeksiyonu gibi ameliyatsız teknikler denenebilir. Eğer hareketlerde iyiye gidiş sözkonusu ise 1.5 yaş civarına kadar beklenebilir ancak başarı şansı %10 civarındadır. Hareket kısıtlılığı artarsa cerrahi tedavi düşünülmelidir.

 

Doğuştan tetik parmak deformitesinde cerrahi

Çocuklarda tetik parmak onarımı genel anestezi altında mikrocerrahi yöntemi ile uygulanır. Başparmak el bileşkesine yapılan 1- 1.5 cm uzunlamasına kesi ile kalınlaşmış olan A1 pulleyine ulaşılır ve pulley uzunlamasına kesilir. Bu bölgede parmağın duyu sinirleri bulunmaktadır çok titiz çalışılmalıdır.

 

Tetik parmak cerrahisi sonrası

Tetik parmak cerrahisi sonrasında basit yara bakımı yeterlidir. Ancak parmak haketlerinin desteklenmesi için bir süre fizik tedavi uygulanması yararlı olabilmektedir.

Op.Dr.Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı