Gangliyon Kistleri (ganglion, kistik higroma)

Ganglion kistleri; genelde el bileğinin sırt bölümünde (dorsal yüz); bazen iç bölümünde, baş parmak ve parmakların eklemleştiği alanlarda, ya da parmakların dip noktalarında görülebilirler.

Orta sertlikte, genelde ağrısız şişliklerdir. %99’u iyi huylu kistlerdir.

Ganglion; eklem içerisinde yer alan kemik ve kas dokularının arasında bulunan, bağ dokusundan kaynaklanarak şişlik görüntüsü ile karşımıza çıkar.

Bu şişliğin içerisinde; yoğun, kaygan, eklem sıvısı ile aynı özellikte bir materyal bulunur.

Genel bir kural olarak; el bileği hareketlerinin artması ile bu şişlik büyür.

Nedenleri

Ganglionların oluşum mekanizmasını başlatan sebepler bugün için halen bilinmemektedir. Kadınlar da erkeklerden daha sık olarak görülür. En sık olarak; el bileğinin üzerine sürekli yük uygulamak zorunda kalan tüm insanlarda görülebilir. Ganglion içindeki kistik yapı; eklemden geçen sinir dokuların üzerine bası yapacak kadar büyüdüğü zaman ağrı oluşturabilirler.

Çok büyük ganglionlar ağrısız olsalar da kozmetik açıdan rahatsız edici olabilirler. Tam tersi cilt altı çok zor ortaya konabilen küçük ganglionlar çok ağrılı olabilirler.

Şişlik ne zamandan beri var? Ağrılı mı? Büyüklüğünde değişiklik oldu mu? Üzerinde renk değişikliği var mı? tanı konulurken sorduğumuz en önemli sorulardır.Tanıda genellikle muayene ve Ultrason yeterli olur. El bileğinde şişlik yapacak diğer sebepleri araştırmak için (tümör, kitleler, vb) Röntgen ve MR; bazen gerekebilir.

Tedavi

Tedavinin birinci aşamasını ameliyat harici yöntemler oluşturur. Ganglion; tümöral bir yapı olmadığı için ve zaman içerisinde kendiliğinden kaybolabileceği için doktorunuz kontrolü altında belli bir süre beklenebilir.

Aktivite ile ganglion boyu artacağı için, bunun sonrasında sinir basısına bağlı ağrı gelişebileceği için, bir el bilekliği veya bandaj tespiti ile takip edilebilir.

Bu esnada ganglion küçülebilir, belki de kaybolabilir. Ağrı azaldığında veya ganglion küçüldüğünde el bileği hareket açıklığını arttırmaya yönelik bir tedavi başlanır.

Aspirasyon

Ganglionun ağrıya yol açtığı durumlarda veya hareket kısıtlılığı yaratacak kadar büyüdüğünde, ganglion içindeki sıvı “aspirasyon” adı verilen bir işlem ile dışarı çekilebilir.

Ameliyat

Yukarıda anlatılan tedavi yöntemleri sonrasında ganglionun verdiği hareket kısıtlılığı ve ağrı giderilemediği zaman ganglionun çıkarılması gerekir. Küçük bir kesiden yapılan müdahale ile çok az iz kalacak şekilde işlem gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası tekrar işe dönme süresi kişiye göre değişmekle birlikte bir hafta civarındadır. Ameliyat sonrasında fizik tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

                                                                                                                                                Op. Dr. Okyar Altaş

                                                                                                                                    Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı