Kondromalazi Patella (kıkırdak yıpranması, kıkırdak aşınması, kıkırdak bozulması)

Diz kapağındaki kemiğe patella adı verilmektedir. Patellanın toplam 7 adet eklem yüzü bulunur. Uyluk kemiğinin dize yakın bölümünde bir oluğa oturur. Bu oluk ve patellanın ilişkisinin bozulması halinde patellanın eklem yüzünde aşınmalar meydana gelir. Bu aşınmaya “kondromalazi patella” adı verilmektedir.

kondromalazi patella 1

kondromalazi patella 1

Birçok sebebi olabilir;

Kas ve bağ dengesizliklerine bağlı

Oluğun normale göre az/farklı gelişimi

Uzun süre tekrarlayan dizi zorlayıcı hareketler

Kilo fazlalığı

Belirtileri; dizde yeri tam belirlenemeyen ağrı/acı hissi, diz kapağı arkasında bıçak saplanır şeklinde ağrı sızı olması, dizi büküp açarken takılma, dizde şişme, otururken dizleri düz uzatma hissi olarak sıralanabilir.

Tanıda; muayenenin ardından röntgen ve MR gerekldir. MR; eşlik eden diğer hastalıklı yapıların da görüntülenmesini sağlar (eklem kıkırdakları, menisküs, çapraz bağlar ve yan bağlar, sıvı miktarı, vb)

kondromalazi patella 2

kondromalazi patella 2

Tedavide öncelikle ameliyatsız yöntemlere başvurulur. Ağrı kesici, ödem azaltıcı ilaç ve dizlikler verilir. Fayda sağlanamazsa, özel bir fizyoterapi programı uygulanır. Diz içi enjeksiyonlar faydalıdır ancak kemik ve kas dengesizliği sorununu kökten çözmez.

Bu tedavilere cevap vermeyen hastalarda tedavi cerrahidir. Ameliyat, kapalı yöntem adı verilen artroskopik yöntemle gerçekleştirilir. Bozulmuş olan kıkırdak bölgeye müdahaleler yapılabilir (delme, traşlama, temizleme, vb)

Bazı hastalarda kemiklerin dizilim bozukluğuna bağlı kıkırdak aşınması olabilir. Bu hastalarda kemik ameliyatları gerekir.

Artroskopik (kapalı) ameliyatlardan sonra hemen yük vermeye izin verilir. Ameliyat sonrası profesyonel bir fizik tedavi uygulaması önemlidir. İyileşme yaklaşık 1-3 ay içerisinde gerçekleşir. Kemik ameliyatları sonrası bu süre uzayabilir.

Op. Dr. Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı