Parmaklarımızı kapatmaya ve açmaya yarayan kas uzantılarına tendon adı verilir. Avuç içi kısımdakiler fleksör tendon diğer tarafındakilere ise ekstansör tendon denilmektedir.

Tendonlar çeşitli sebeplerle yaralanabilir. Parmakların son boğumunun olduğu yerde, sırt tarafında (dorsalde), genellikle birşeye çarpma veya vurma sonucu, kimi zamanda fotoğraflarda görüldüğü gibi kesilmeye bağlı olarak tendon yaralanmaları meydana gelebilir. Bu şekilde parmağın son boğumunun aşağı doğru düşmesi ve yukarı kaldıramama şeklinde oluşan rahatsızlığa mallet finger (çekiç parmak) adı verilmektedir.

Özellikle açık yara olmayan yaralanmalarda bu bölgede kemik parça olabilir. Bu yüzden röntgen filmi ile tanı netleştirilmelidir.

Kapalı olan çoğu yaralanma ameliyata ihtiyaç olmaksızın iyileşebilir. Eklemi sabit tutan ortezler bu konuda yardımcıdır. Yaklaşık 1.5 ay süre ile bu ortezler çıkarılmaz.

Açık yara olan yaralanmalarda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur. Tedavide kesilmiş olan tendon uçları özel tekniklerle yaklaştırılarak dikilir ve eklemi yerinde tutmak için eklemi kateden bir tel konulur. Bu tel 1.5 ay sonra çıkarılarak fizik tedaviye başlanır.

Op.Dr.Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı