Menisküsler her insanda bulunan; diz eklemi içerisindeki kıkırdak yastıkçıklardır. Dize binen yüklerin dağılımını dengelemekle beraber, birçok görevi üstlenmektedir.

menisküs 1

menisküs 1

Her dizde 2 adet bulunur. (iç ve dış menisküs olarak adlandırılır) Her iki menisküsün birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır.

İç menisküs yırtıkları dış menisküs yırtıklarına göre daha fazla görünmektedir.

Dizde ağrı, takılma, dizden ses gelmesi, zaman zaman şişlik veya kilitlenme şikayetleri mevcut ise menisküs yırtığı olma ihtimali vardır.

menisküs 2

menisküs 2

Ayrıntılı bir muayene sonrası menisküs yırtığından şüphe edilirse MR (emar / manyetik rezonans) görüntülemesi şarttır. Röntgen tomografi ultrason vb. yöntemler ile menisküslerde problem olup olmadığı anlaşılamaz.

Eğer menisküs yırtığınız küçük ise, MR’da görünen yırtık ile yapılan muayenenizdeki şikayetiniz uyumlu değilse ameliyat gerekli değildir. Eğer şikayetiniz ileri derecede değilse; bir süre istirahat etmek, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, aktivite düzenlemesi, ağrı kesici ilaç ve kremler, dizlikler, PRP (kendi kanınız alınıp özel işlemden geçirildikten sonra diz içerisine geri verilmesi) , ozon enjeksiyonları (normalden daha yüksek konsantrasyonda oksijen içeren diz içi enjeksiyon uygulaması) ve bunların kombinasyonarı (PRP + ozon vb. ) ile ağızdan kullanılan kıkırdak oluşumunu destekleyen ilaçlar ile etkin sonuçlar alınabilir.

menisküs 3

menisküs 3

*Her menisküs yırtığının ameliyat olması gerekmez. Hatta bir çok menisküs yırtığı olan hasta ameliyatsız tedavilerle iyileştirilebilir. Radyolojik tetkiklerin yanı sıra hastanın şikayetleri hastanın beklentileri, ek hastalıkları, ameliyat sonrası uygulanacak rehabilitasyon programı gibi bir çok parametre ameliyat olup olmama durumunuzu etkileyebilir.

Ameliyat gerekli olduğunda ise kapalı yöntem adı verilen diz artroskopisi yöntemiyle işlem gerçekleştirilir. Bu yöntemde; dizin kenarlarından 0.5cm iki adet delikten girilerek tüm işlemler yapılabilir. Diz artroskopisi ile ilgili detaylı bilgiler için buraya tıklayınız.

Ameliyatta iki seçenek mevcuttur; yırtık olan menisküsün tamiri veya yırtık parçaların çıkarılması.

Her menisküs ameliyatında menisküslerin alınması gerekmez. Eğer yırtığınızın yeri şekli uygun ise menisküse uygun teknikle dikiş atılabilir. Böylece kendi anatominiz korunmuş olur. Ancak uygun olmayan yerdeki yırtıklar kesilerek düzeltilerek alınmalıdır. (menisektomi)

Genel veya spinal (belden uyuşturularak) anestezi altında dizin hemen yanlarından iki küçük delik açılır (0.5 cm) Bunların birinde kamera olur diğerinde yırtıklara ve hastalıklı dokulara müdahale edilen çubuklar (prob shaver punch vb) olur. Diz eklemi içerisine özel bir sistemle steril sıvılar verilir ve bu ortamda çalışılır. Ameliyat ortalama 30-45dakika civarında sürer.

Sadece menisküslere müdahale edilen durumlarda (menisektomi) ameliyat sonrası hemen yürümek mümkündür ; hasta ameliyattan 1 hafta sonra işine dönebilir.

 

Op.Dr.Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı