MOZAİKOPLASTİ (KIKIRDAK NAKLİ) (KIKIRDAKTA ÇÜRÜME) (KEMİKTE ÇÜRÜME)  (KONDROMALAZİ) (AYAK BİLEĞİ ARTROSKOPİSİ) (MİKROKIRIK)

Eklemlerin birbirine bakan yüzlerinde hyalin kıkırdak adını verdiğimiz; pürüzsüz, kaygan bir dış yüzey bulunur. Bu yüzeyin zaman içerisinde yıpranmasına bağlı olarak; ya da travma sonrası bozulmasına bağlı olarak kıkırdakta çürüme oluşabilir. Çürüme bir kez başladığı zaman geri dönüşü olmayan bir süreçtir; vücudun yeniden kaliteli kıkırdak yapabilme yeteneği bulunmamaktadır.

Hasta; genellikle, bir yaralanmayı takiben ayak bileğinde geçmeyen ağrı olduğundan yakınır.

Tanıda muayenenin yanı sıra röntgen ve MR yeterlidir.

Ayak bileği grafileri; özellikle ileri evre çürümede tanıyı koydurur. Kesin tanı için MR gerekir.Erken dönemde çekilen MR’da tanı gözden kaçabilir; bu yüzden şüphe edilen hastalarda kontrol MR ile değerlendirme önerilmektedir.

Tedavide kilo vermek, günlük yaşam aktivite değişiklikleri, fazla ayakta durmayacak şekilde çalışmak faydalı olabilir şikayetleri bir nebze azaltabilir, ancak hastalığı ortadan kaldırmaz.

Ağızdan kullanılan glukozamin içeren takviye gıdaların kıkırdak oluşu üzerine etkisi net gösterilememiştir.

İlaç ve kremler, bandajlar, soğuk su banyosu ve ayak bilekliği ile şişlik ve ağrıların önüne geçilebilir.

PRP ve kök hücre uygulaması; ayak bileği kıkırdak çürümesinde oldukça faydalı AMELİYATSIZ tedavi seçenekleridir. PRP ve kök hücre uygulaması; çürümenin çok ilerlemediği hastalarda en uygun tedavi seçenekleri arasındadır. PRP tedavisi için buraya tıklayınız.      Kök hücre tedavisi için buraya tıklayınız.

Bu tedavilere cevap vermeyen hastalarda; kıkırdak bozukluğunun 1cm’i geçmediği durumlarda; kapalı yöntem ile (ayak bileği artroskopisi) mikrokırık ya da vücudun bir başka bölgesinden alınan kıkırdağın ilgili bölgeye nakledilmesi ile gerçekleştirilir.

Ayak bileği artroskopisinde; bileği hafifçe yanlarından iki delikten (0.5cm) girilerek ilgili bölgeye kamera yardımı ile ulaşılır ve kıkırdağı delme işlemi yapılır. Amaç bu bölgedeki kanlanmayı arttırmak ve yeni kıkırdak oluşumunu teşvik etmektir. Ameliyat sonrası hastanın yaklaşık 1 ay yük vermemesi önemlidir.

Daha ileri evrelerde kıkırdak nakli uygulanabilir. Ideal olarak; 40 yaşın altında, 4cm den küçük, travma sonrası oluşan, derinliği 1cm geçmeyen kıkırdak bozulmalarında kıkırdak nakli %90’ın üzerinde başarı oranına sahiptir. Vücutta yük taşımayan kıkırdak bölgelerden uygun şeklide alınan kıkırdak, çürümüş olan bölgeye hazırlanarak yerleştirilir. Kıkırdak alınan bölgeler dizin dış kısımları iç kısımları olabilir. Kıkırdak alınan bölgede herhangi bir problem görülme olasılığı %3’den daha aşağıdadır. Yine hastanın 1 ay boyunca ilgili ayağının üzerine hiç basmaması önemlidir.

Op.Dr.Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı