Vücudumuzun bazı bölgelerinde “bursa” adını verdiğimiz dışı kaygan dokular bulunur. Sıklıkla dirsekte, omuzda ve dizde karşımıza çıkmaktadır.

Uzun süre dirseği masaya yaslayarak çalışma sonrasında, dirseği zorlayarak bir iş yapma sonrasında ya da bazen; hiçbir sebep olmaksızın dirseğin üzerinde bir şişlik (balonlaşma) oluşur. Genellikle ağrısızdır, bazen ağrı da eşlik edebilir. Bursa dediğimiz yapının içi sıvı ile dolar ve şişer. Bu duruma; bursanın iltihaplanması anlamına gelen “bursit” adı verilmektedir.

Bulunduğu yere göre ismi değişir; dirsekte olduğu zaman olekranon bursit, dizde olduğu zaman prepatellar bursit, omuzda olduğu zaman subdeltoid/subakromial bursit adını almaktadır.

Halk arasında “sıvı toplanması” “sıvı birikmesi” veya “kist” de denilmektedir.

Tedavide; öncelikle şişliğin boyutunun incelenmesi açısından Ultrason gerekir.

MR, tomografi hatta röntgene genellikle ihtiyaç duyulmaz.

Ultrason ile sıvı toplanan alanın genişliği ve toplanan sıvı hakkında fikir elde edilir.

Şişlik fazla ise bir iğne yardımı ile sıvı boşaltılır ve elastik bandaj ile sarılır.

Ancak iğne ile sıvıyı çekmek, genellikle şişliğin tekrar oluşmasını engellememektedir. Eğer sıvı toplanması birden çok kez tekrar ederse, kozmetik olarak rahatsız ediyorsa, daha da önemlisi hareket kısıtlılığı gibi fonksiyonu kısıtlıyorsa ameliyat ile çıkartılmaları gerekir.

Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. İlgili doku uygun şekilde çıkartılarak patolojiye yollanır. İşlemin yapıldığı aynı gün hasta evine gidebilir. 1 hafta sonra işine dönebilir.

Op.Dr.Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı