Glenohumeral Artroz

Omuz eklemi; vücudumuzun en hareketli eklemidir. Omuz başı kemiği (humerus) ile glenoid adı verilen yüzeyin birlikte oluşturduğu eklemde kireçlenme; diz ve kalçaya göre daha az görülür. Omuzda kireçlenmenin bir çok sebebi olmasına rağmen özellikle dörtdurumda daha çok görülür:

1- Omuz eklemini ilgilendiren kırıklardan sonra

Omuzda görülen eklem içi kırıklardan sonra eklemde pürüzsüz bir yüzey oluşturmak esastır. Uygunsuz şekilde tespit edilen kırıklardan sonra kireçlenme görülebilir.

2- Omuzda kas ve lif yırtılmasını takiben

Omuzdaki kas ve lif yırtılmaları uygun şekilde tedavi edilmelidir. Tedavi geciktirildiği takdirde omuz ekleminde mesafe azalır ve kireçlenme bulguları ortaya çıkar.

3- Uzun süreli kortizon kullanımına bağlı olarak

Çoğunlukla romatizmal hastalıklarda; bazen de vücuttaki başka hastalıklarda (crohn, ülseratif kolit, diğer bağışıklık sistemi hastalıkları,vb) tedavide kullanılan kortizon; kalçada,dizde ve bazen omuzda kemiğin beslenmesini sağlayan damarların yapısını bozarak kemikte çürümeye ve eklemde kireçlenmeye sebep olabilir.

4- Yaşa bağlı olarak

Altta yatan herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın; yıpranmanın etkisiyle 60 yaşın üzerinde kireçlenme görülebilir.

Omuzda kireçlenmenin belirtisi; omuzda ağrı ve hareket kısıtlılığıdır. Tanıda röntgen yeterlidir, bazen MR veya BT ile ek hastalıkların araştırılması gerekebilir.

Tedavide öncelikle ameliyat dışı tedaviler uygulanır. Kireçlenmenin erken evrelerinde PRP enjeksiyonlarından fayda sağlanabilir. Başlangıç evresinde Kök hücre oldukça başarılıdır. Diğer ameliyat dışı yöntemler genel olarak fizik tedavi uygulamalarını kapsar.

Ameliyat harici yöntemlerle çözüm bulunamayan ileri evre kireçlenmede tedavi ameliyattır. Ameliyatta Omuz Protezi adı verilen vücut içine konulan platinler vasıtasıyla çözüm sağlanır. Diz ve kalçada olduğu gibi; eklemin kireçlenmiş olan her iki yüzü de temizlenerek uygun protez konulur. Ameliyat sonrası hasta; 2 gün hastanede yatırılır. Ardından taburcu edilerek fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanır.