Omuzda sıkışma sendromu ( sıkışma, impingement, subakromial impingement, sıkışma sendromu)

Omuzda kuşak şeklinde bulunan kaslar, belirli bir aralıktan geçerek omuz başındaki kemiğe yapışırlar. Bu aralığın zaman içerisinde yıpranması, eskimesi veya kireçlenmesi durumunda kasların geçişi zorlaşır ve hareketle ağrı meydana gelir. Buna zamanla sıvı toplanması ve kemikte ödem de eklenince, kolu kaldırmak oldukça zorlaşır.

Çoğunlukla kas yırtıkları ve omuzda su toplanması ile birlikte görülür, ancak yalnız başına da görülebilmektedir. Tanı için muayene, röntgen ve MR gereklidir. Sıkışma sendromu için sınıflama, röntgen bulgularına göre yapılır bu yüzden yalnız başına MR yeterli değildir. Ancak eşlik eden patolojilerin saptanabilmesi için MR gereklidir.

Sınıflandırmasında, özel bir pozisyonda çekilen röntgende görülen sıkışma miktarı ve çeşidine göre tedavi planlaması yapılır. Kasların geçişine engel olacak veya aşırı zorlayacak durumun varlığında ameliyat gereklidir. Bunun haricinde enjeksiyon (iğne) tedavisi veya fizik tedavi ile rahatlama sağlanabilir.

Ameliyatta genellikle kapalı yöntemle ilgili bölgedeki sıkışmaya neden olan yapılar ( kemik , yumuşak dokular) traşlanır ve uzaklaştırılır ( akromioplasti) . Ameliyat sonrası kol askıya alınır. Fizik tedaviye başlanır.

Op.Dr.Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı