Patella kemiği kırıkları, vücuttaki tüm kırıklar içerisinde %1 görülür. Dizdeki açma hareketi başta olmak üzere bir çok göreve sahiptir. Küçük bir kemik olmasına karşın 7 farklı yüzü bulunmaktadır.

Patella kırıkları genellikle diz üzerine düşme veya trafik kazalarında dizi yüksek hızla ön konsola çarpma gibi kemiğin üzerine alınan direkt darbeler sonucu oluşur. Kemiği çevreleyen yeterince yumuşak doku (kas tendon vb) olmadığından travma esnasındaki enerjinin çoğunu patella alır.

Patella kırıkları teşhisi muayene sonrası röntgen filmi çekilerek konulur. Eklem içerisinde 2 milimetreden az ayrışma gösteren kırıklar alçı ile tedavi edillir. Bunun dışındaki eklemi ilgilendiren ve ayrışma gösteren tüm kırıkların tedavisi cerrahidir.

Cerrahide kırıklar bir araya getirilir ve uygun yöntem (tel , vida , plak vb platinler ile)  ile birbirine tutturulur. Kırık çevresindeki yaralanmış dokular onarılır. Eklem kırığı olduğu için eklem yüzü orjinal anatomiye benzer şekilde oluşturulmalıdır.

Kırık sonrası bacak alçıya alınır, hastanın basarak yürümesine izin verilir. Yara iyileşmesi tamamlandıktan ve kemik kaynaması başladıktan sonra fizik tedaviye başlanır.

Op.Dr.Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı