Plika sendromu (suprapatellar plika, medial plika, infrapatellar plika) Plika sendromu (suprapatellar plika, medial plika, infrapatellar plika) 

Diz eklemi içerisinde; kıkırdakla kaplı yüzeyin çevresinde, sinovya (sinovyum) adı verilen bir doku bulunur. Sinovya; eklem sıvısının üretilip emilmesinden sorumludur. Sinovyaya ait bir çok hastalık tanımlanmıştır (sinovit, pigmente villonodüler sinovit, vb). 

plika sendromu 1

plika sendromu 1

Plika; sinovya dokusunun katlantısı veya artığı olarak özetlenebilir. Plika; bu açıdan bakıldığında aslında bir hastalık değil, doğuştan tüm insanlarda var olan bir dokudur. 
Ancak plika; uygunsuz bir yerde yerleştiyse, hareketlerde kısıtlanmaya sebep oluyorsa ve en önemlisi AĞRI yaratıyorsa o zaman bir hastalıktan söz etmek gerekir.
Plika sendromu, oldukça sinsi bir hastalıktır. En önemli belirtileri; diz önünde ve diz çevresinde ağrı, takılma hissi, atlama hissi, dizden ses gelmesi, kimi zaman da kilitlenme şeklinde sıralanabilir.
Plika sendromu olan hastalar; özellikle merdiven çıkarken ağrı hissederler, oturduklarında ise  bacaklarını uzatma ihtiyacı duyarlar (kondromalazi patella ile de ilişkilidir). Sade merdiven inip çıkmakla kalmaz; yürümenin her esnasında ağrı ve takılma hissi olabilir. Bazen dizden ses gelebilir. Dizden gelen çıtırdama tarzında sesler, çevredekiler tarafından da duyulabilir.
Muayenede; diz kapağının özellikle alt ve iç kapağı olmak üzere; diz çevresinde ağrı mevcuttur.Bazen sertleşmiş plika dokusu cilt altında hissedilebilir. Tanıda; hem plikanın değerlendirilmesi, hem de ek patolojilerin tanımlanması için MR gereklidir. Ancak unutulmamalıdır ki MR tanı konusunda yetrsiz kalabilir muayene bulguları da en az MR bulguları kadar değerlidir.

plika sendromu 2

plika sendromu 2

Tedavide öncelikle ameliyatsız yöntemlere başvurulur.Ameliyatsız yöntemlerin çoğunu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamaları kapsar. 3-6 ay arasında ameliyatsız tedavilere cevap vermeyen hastalarda, cerrahi tedavi düşünülmelidir. Ameliyat geciktirildiği takdirde; hızlı bir şekilde kıkırdak bozulmaları, aşınmaları ve nihai olarak kireçlenme kaçınılmazdır.
Cerrahi tedavi; kapalı yöntem dediğimiz artroskopik yöntemle yapılır. 2 küçük delikten, kamera ile girilerek yapılan artroskopi esnasında; Plika dokusu kesilerek uzaklaştırılır. Eşlik eden menisküs yırtığı veya kıkırdak problemlerine de eş zamanlı müdahale edilebilir. Artroskopi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.
Ameliyat sonrası; ilgili bacağın üzerine basarak yürümeye izin verilir. Yürümeye ve araç kullanmaya hemen başlanabilir. Ameliyat sonrası uygulanan fizik tedavi; iyileşmeyi olumlu yönde etkiler ve kısa zamanda işe dönüş için önemlidir.

Şikayetleriniz ile ilgili bilgi almak için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Op. Dr. Okyar Altaş          

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı