PRP VEYA TZP ( PLATELET RICH PLASMA / TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMA)

Hastanın kendisinden alınan kanın; özel bölümlerinin ayrıştırılarak ve tekrar hastaya verilerek, iyileşmenin uyarılması veya hızlandırılmasını sağlayan; yan etkisi olmayan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Ortopedide çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Topuk dikeni

Tenisçi dirseği

Omuzda lif yırtılmaları (rotator cuff rüptürü)

Aşil tendiniti

Dizde kıkırdak aşınması

Kireçlenmenin erken evreleri

Ayak bileği / el bileği tendiniti

İyileşmeyen bazı yaralar

Tendon yaralanmaları veya ön çapraz bağ yaralanmalarını takiben iyileşmeyi arttırma amaçlı

Kas incinmeleri burkulmaları

Kemik kaynamamalarında takviye olarak

Hastanın kendisinden alınan kan özel bir yöntemle çevrilir ve 3 tabakaya ayrıştırılır. Üçünün içindeki “iyileştirici faktörleri içeren en değerli” olan bölümü alınarak hastaya küçük bir iğne aracılığıyla enjekte edilir.

Hastanın kendi kanı ile hazırlandığı için, diğer yapılan enjeksiyonların aksine yapıldığı yerde allerjik reaksiyon yabancı cisim reaksiyonu görülmez. Son yıllarda gittikçe popüler hale gelmesindeki en önemli sebebi de budur. Bilindiği üzere; estetik cerrahide başta olmak üzere birçok cerrahi branşta kullanımı oldukça yaygındır.

Etkisini gösterme şekli; kanın özel yöntemle çevrilmesi sonrası ortaya çıkan “iyileştirici faktörler” aracılığıyla olur. (pdgf, ıgf,egf,tgf,…) Bu faktörlerin ilgili bölgeye yapılması sonrası vücudun normal iyileşme hızına ivme kazandırılmış olur.

Uygulama bölgesine ve iyileşme durumuna göre 1-6 seans arasında uygulama yapılır. Uygulamalar arasında en az 1 hafta olması tercih edilir. İşlem küçük bir iğne batma acısı kadar ağrı içermektedir. Uygulama sonrasında herhangi bir ağrı sızı olmaz, hasta uygulamadan hemen sonra hayatına olduğu gibi devam edebilir. Herhangi bir aktivite kısıtlaması veya diyet düzenlemesi gerekmez.

Unutulmaması gereken; PRP kök hücre değildir. Kök hücre tedavisinde kök hücre adı verilen hücreler karın içi yağlardan veya kemik iliğinden alınarak ilgili dokuya dönüşerek onun yerini almaktadır. PRP uygulamasında mevcut iyileşme hızı ve yoğunluğu uyarılmakta ve arttırılmaktadır.

Op. Dr. Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı