On yaşından itibaren her yaşta görülebilir.

En sık ayak başparmaklarında görülür.

En önemli sebepleri yanlış ayakkabı seçimi, çok sıkı çorap giyilmesi ve tırnağın yanlış kesimidir. Genetik yatkınlık da batmanın gelişiminde rol oynar.

Tırnak germinal matriks adı verilen tabakadan büyür. Zaman içerisinde yukarıdaki sebeplerden biri veya birkaçı nedeniyle tırnak içe doğru kıvrılabilir veya yumuşak dokunun içerisine doğru büyümeye başlar. Kimi zaman mantar enfeksiyonları da eklenebilir. Tırnak yumuşak doku içerisine gömüldükçe enfeksiyon riski başlar. Böyle durumlarda mantar tedavisinin de eş zamanlı yapılması gerekmektedir.

 

Yapılması gereken bu bölgede ağrı başladığında; öncelikle önü sıkı ucu başparmağı sıkıştıran ayakkabı ve sıkı çorap giymekten kaçınma ile başlar. Ayağın hijyeni çok önemlidir. Banyo sonrası parmakların nemli bırakılmaması ayrı bir önem arz eder. Tırnakların doğru kesilmesi çok önemlidir. Tırnağın parmak ucunu geçmesine özen gösterilmeli ve uçları tam yuvarlak şekilde olmamalıdır. Dik olarak kesildikten sonra köşeleri bir törpü yardımıyla yuvarlatılabilir.

Eğer batma başlamışsa ilk evrede; batikon banyosu önerilir. Parmak günlük olarak ılık su içerisine birkaç damla batikon damlatılan bir leğen/kova içerisinde 10-15 dakika kadar beklenir. Bu işlem sonrası bir kürdan vasıtasıyla tırnak altından batan bölgeye doğru pamuk ittirmek faydalı olabilir. Pamuk günlük olarak değiştirilmeli ve enfeksiyona zemin hazırlayacak durumlardan uzak durulmalıdır. Her gün değiştiremeyecekseniz pamuk uygulaması yapmamak uygun olur.

Bu aşamada tel uygulaması faydalı olabilir ancak tırnak yapınızın oldukça yumuşak ve hastalığın ilk evresinde olmanız gerekmektedir. Enfeksiyonu iyice oturmuş, kızarık ve akıntılı bir tırnağa tel uygulaması doğru değildir.

Bu yöntemlerle tedavi olmazsa doktora başvurmakta fayda vardır. Genellikle iki yöntem önerilir; tırnak çekilmesi ve yatağın bir kısmının alınması (tırnak yatağı revizyonu). Kimi zaman yumuşak dokulara da müdahale edilmesi gerekebilir. Yalnızca tırnak çekimi işlemi yapıldığında; tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir. Tırnak çekimiyle birlikte bazı yumuşak doku işlemleri de uygulanması gerekebilir. İleri dereceli enfeksiyonlarda tırnak yatağının ilerideki işlemlere hazır hale gelebilmesi adına bir kaç kez tırnağı çekmek gerekebilir.

Tırnak çekim işlemi sonrası 5. günde duş alınabilir. Pansuman aralıklı olarak yapılır. Bir hafta sonra işe veya okula dönüş sağlanır.

Op.Dr.Okyar Altaş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı